„A pécsi villamosmérnök-képzés erős elméleti alapokon nyugvó, gyakorlatorientált képzés. Széles körű ipari tapasztalattal bíró, felkészült oktatók tanítják a villamos szakmai tantárgyakat, emellett korszerű infrastrukturális háttérrel rendelkezünk. Az oktatást többek között méréstechnikai, villamosenergetikai, robottechnikai, hajtástechnikai, elektronika labor is szolgálja, a felsőoktatási intézmények közül csak nálunk található meg a berendezések elektromágneses sugárzásának speciális mérését lehetővé tevő GTM cella. Örömünkre az angol nyelvű képzésünk első évfolyama épp ebben az évben végez, amellyel reményeink szerint a nemzetközi villamosmérnök-képzésbe is sikerül beírnia magát intézményünknek” – mondja dr. Kvasznicza Zoltán, a PTE MIK villamosmérnöki szak vezetője. A pécsi villamosmérnök-képzés keretében az országban az elsők között indították el a duális képzést, amihez kapcsolódóan külső tanszéket hoztak létre az E.ON Dél-Dunántúli Áramhálózati Zrt.-vel. Így a hallgatók vállalati környezetben szereznek szakmai tapasztalatot, valós projektekben dolgoznak valódi feladatokon, megismerkednek a vállalati kultúrával, ami a munkába lépéskor jelentős előnyt jelent a végzősök számára. A képzésbe a piacvezető ipari vállalkozások szakembereit is bevonják, ők több évtizedes tapasztalatukat adják át leendő kollégáiknak.
A pécsi karon két specializációt választhatnak a villamosmérnök hallgatók: a létesítmények villamosítása és automatizálása, valamint a beágyazott mikroszámítógépes rendszerek specializációt. Előbbi az új kor új kihívásaira reagál, azon túl, hogy a hallgatók megismerkednek a méréstechnikával, az elektronikával, a villamos gépekkel, az irányítástechnikával, az energiaellátással, az elektromágneses összeférhetőséggel stb., épületinformatikával is foglalkoznak, hiszen az egyre sokasodó okosépületek az energiaellátástól az épületinformatikáig terjedő komplex tudást kívánnak. A beágyazott mikroszámítógépes rendszerek specializáció a háztartási gépek elektronikájától a robottechnika elektronikájáig számos területet foglal magában. A jövő mérnökei a mikroelektronikai rendszerek ismerete, ezek programozása mellett a beágyazott programozáshoz kapcsolódó ismereteket is elsajátítják. A szak kiváló kapcsolatot ápol a Paksi Atomerőművel, az E.ON-nal, a BAT-tal, a dél-dunántúli cégekkel, amely vállalkozások jelentősen hozzájárulnak az oktatás magas színvonalához.
A két specializációhoz kapcsolódóan figyelemre méltó kutatások zajlanak a villamos szakon: az egyik fő irány a villamosenergia-minőség mérése, a vezetett és sugárzott zavarok vizsgálata, a másik pedig a roncsolásmentes méréstechnikai kutatások. Érdekes, aktuális téma a napkövetős napelemparkok optimális elhelyezésének elemzése, illetve az okosépületekhez kötődő épületirányítási rendszerek modellezése az optimális energiafelhasználás szempontjából. A beágyazott mikroszámítógépes rendszerek specializáció keretében az utóbbi évtizedekben igen elterjedt intelligens rendszerek hardver- és szoftvermegoldásainak kutatása és fejlesztése zajlik.
A PTE villamosmérnök hallgatói nem csak a régióban, hanem országosan, sőt nemzetközi szinten is megállják a helyüket. A tudományos diákköri versenyek mellett sikerrel vesznek részt a kifejezetten mérnökhallgatóknak szóló szakmai versenyeken. Hosszú éveken keresztül minden alkalommal a magyarországi egyetemek hallgatóinak kiírt irányítástechnikai verseny dobogójának tetején álltak a pécsi diákok. Néhány éve ők nyerték meg egy rangos robottechnikai verseny hazai vetélkedőjét, két alkalommal a világversenyre is kijutottak, ahol a 4., illetve 3. helyen zártak. Amellett, hogy Pécsett nincs kifejezetten a járműiparhoz köthető képzés, a leendő villamosmérnökök számos járműépítési versenyen is részt vesznek szinte minden évben dobogós helyezéseket elérve. Jó eredményeikhez bizonyára a képzéshez kötődő nemzetközi kapcsolatok is hozzájárulnak.
Forrás: univpecs.com