Érdekel a kódolás? Próbáld ki, szerezz tapasztalatokat, és utána gondold át. Ez a cikk segít neked megtenni a kezdő lépéseket.
Kezdem egy általános érvényű bölcsességgel: az informatikai (alap)ismeretek birtoklása ma már minden hivatásnál nélkülözhetetlen. Az biztos tehát, hogy az informatikai tudásod segíteni fog neked a jövőben, akármilyen hivatást is választasz.
A programok használatának képessége és a programozás azonban mást jelent, ezt tartsd szem előtt. Az általános- és középiskolai évek során programok használatával bizonyosan foglalkozol/foglalkoztál, viszont programozással sajnos kevesen találkoznak. Így sokan úgy választják az informatikus/programozó hivatást, hogy nem is tudják, mit választanak. Míg mások pont azért nem lépnek erre az útra, mert tartanak az ismeretlentől.
Ezért mielőtt döntenél a jövődről, ismerd meg a programozás világát, szerezz tapasztalatokat. Szerencsére ehhez ma már minden adott: számtalan neten elérhető, letölthető útmutató, könyv, videó, amely fogja a kezed és vezet az út elején. És ha már jártál az út elején, saját tapasztalataid alapján dönthetsz a folytatásról (vagy egy másik út megismeréséről).
Programnyelvek
A programozás egy furcsa terület. Egy programnyelv elsajátítása hasonlatos ahhoz, ahogy egy idegen nyelvet el lehet sajátítani: meg kell ismerni a nyelv szabályrendszerét, a logikai összefüggéseket, a mögöttes kultúrát. És ahogy az idegen nyelvek között is vannak könnyebben és nehezebben megtanulhatók, úgy a programozási nyelvek sem azonos nehézségűek.
Nem baj az sem, ha kedveled a matematikát. Ugyanakkor nem igaz, hogy kizárólag hard matematikusi ismeretekkel lehetsz jó programozó… Szintén optimális, ha barátságot kötöttél az angol nyelvvel.
Az interneten számtalan cikk foglakozik azzal a méltán fontos kérdéssel, hogy melyik programnyelv tanulásának fogjunk neki először, amikor még csak ismerkedünk ezzel a világgal. Java, C, C++, C#, PHP, JavaScript, Python – és még számtalan kódnyelv létezik.
Nincs egységes álláspont arról, hogy melyikkel érdemes kezdeni, és az sem biztos, hogy mindenki ugyanazt fogja megkedvelni. Az elején viszont a sikerélmény a fontos. És a cél láthatósága: hisz biztosan te is nagyobb kedvel fogsz bele valamibe, ha tudod, hogy a megszerzett tudás mire lesz jó, mit lehet majd vele kezdeni. A jó hír: a programozás mindig szemmel látható, és sokszor azonnali eredménnyel jár.
Kezdetek
Általánosan igaz, hogy ha már egy (vagy néhány) programnyelvet ismersz, akkor a továbbiak elsajátítása sokkal egyszerűbben, gyorsabban megy, hisz ráérzel a programozás ízére, logikájára, sajátosságaira. Célszerű ezért a programozással való ismerkedést egy olyan nyelvvel kezdeni, ami egyszerűbben elsajátítható: sokak által osztott vélekedés szerint ez a Python (kivéve, ha kifejezetten fiatal korban kezdene valaki neki, mert az ő esetükben a Scratch is jó kezdet lehet).
Viszont ha valaki határozott céllal adná a fejét a kódolásra, akkor ahhoz is lehet programnyelvet választani, hiszen sok területnek megvan az előnyben részesített (vagy kizárólagosan alkalmazott) kódnyelve. Ha így akarsz választani, az alábbi infógrafika segíthet (a nagyításhoz kattints a képre):
Forrás: Comsci blog – https://comscibloghun.wordpress.com/2015/08/18/melyik-programozasi-nyelvvel-kezdjem-infografika/